Kai Kunstikeskus asub Noblessneri sadamalinnakus Tallinnas. Kunstikeskus põimib piirkonna ajaloo ja ajastuhõngulise arhitektuuri kaasaegse kunsti- ja kultuurimaailmaga. 100- aasta vanuses hoones, endises salajases allveelaaevatehases, ootavad külastajaid näitused, kunsti- ja väärtfilmikino, toidukohad, kultuurivaldkonna eestvedajate ühiskontor ja erinevad pinnad üritusteks nii Kai ruumides kui ka merega piirnevatl välialadel
Kai Kunstikeskuse looja on MTÜ Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK). Keskuse põhitegevus on Eesti kaasaegse kunsti toetamine, arendamine ja selle rahvusvaheliselt nähtavamaks tegemine. 2019. aastal algatatud Kai residentuur on uurimuspõhine residentuuriprogramm, mis pakub kujutavatele kunstnikele, kuraatoritele ja kunstist kirjutajatele võimalust elada ja töötada Tallinnas, saades seejuures osa Kai kunstikeskuse tegemistest ja linna mitmekülgsest kunstielust. Kai tegevjuht Kadri Laas-Lepasepp annab LOOREle aru:
Miks te teete residentuuri?
Kai Kunstikeskuse residentuuriprogramm keskendub Eesti ja rahvusvaheliste kunstiprofessionaalide vaheliste sidemete loomisele ja tugevdamisele. Meie keskus pakub rahulikku, ent samas inspireerivat keskkonda, mis on ideaalne kunstnike, kriitikute ja kuraatorite süvenemiseks oma uurimistöödesse. Samuti julgustame kultuuridevahelist koostööd. Oleme pühendunud sellele, et Kais viibimise ajal toimuks mitmeid tähendusrikkaid kohtumisi residentide ja kohalike kunstiprofessionaalide vahel. Meie eesmärk on luua viljakas pinnas jätkusuutlike kontaktide tekkeks, mis aitavad Eesti kunstivälja rahvusvaheliselt tutvustada ja selle haaret laiendada.
Kõige tähtsam, mida peaks Kai residentuuri kohta teadma?
Oluline on mõista, et Kai residentuur on väike ja personaalne, mis tähendab, et iga osaleja saab pühendatud tähelepanu ja ressursse, mis on kohandatud just nende vajadustele. Residentuuri kaudu saavad osalejad osa nii Kai kunstikeskuse igapäevaelust kui ka laiemalt Tallinna kunstielust, mis on rikas ja mitmekülgne. Lisaks pakub programm mentorlust nii Kai tiimilt ja kohalikelt kunstiprofessionaalidelt.
Miks olete LOORE liikmed?
LOORE liikmelisus võimaldab Kai kunstikeskusel olla osa laiemast loome- ja residentuuride võrgustikust Eestis, mis toetab kultuurilist vahetust ja koostööd. See aitab meil olla kursis parimate praktikatega ja laiendab meie võimekust rahvusvaheliste kunstiprofessionaalide kaasamisel, tugevdades nii kohalikku kui ka rahvusvahelist kunstikogukonda.
Vägev vähk täidab ühe teie soovi, mida sooviksite?
Kui vägev vähk täidaks ühe soovi, siis sooviksime, et Kai residentuuriprogramm saaks aina rohkem toetust ja tunnustust. See võimaldaks meil mitte ainult jätkata oma tegevust, vaid ka seda laiendada, pakkudes veelgi enamatele kunstnikele ja kuraatoritele võimalust avastada Eesti kunstimaastikku. Samuti saaksime luua veelgi inspireerivama ja toetavama keskkonna, mis soodustab loomingulist süvenemist ja professionaalset arengut.
Milline on Kai residentuur 15 aasta pärast?
15 aasta pärast kujutleme Kai residentuuri rahvusvaheliselt tunnustatud uurimispõhise programmina, mis köidab ülemaailmseid talente ning mille vilistlased on algatanud märgilisi projekte ja koostöid. Programm on arenenud, pakkudes rikkalikumaid võimalusi ja laiemaid ressursse, kuid jääb truuks oma ainulaadsele ja isikupärasele lähenemisele, mis on kohandatud iga osaleja vajadustele ja loomingulisele teekonnale.
Kai resident- Maria Plotnikova
Residency Circle
Cesi Moss
Maia Kursheva residendiring
Rugile-Barzdžiukaitė-residendiring.
Comments